Lyžování se sluncem: Jižní Tyrolsko (výborná volba – Plose)

Lyžování v Alpách přitahuje stále více Čechů. Zvolit si jako cíl pro zahraniční lyžovačku Jižní Tyrolsko má hned několik výhod.

Tou první je relativně malá vzdálenost. Zejména z Prahy a velké oblasti Čech. Z hlavního města je to například do „Havlíčkova“ Brixenu jen 600 kilometrů a šest a půl hodiny čisté jízdy, navíc po cestě nemusíte – ale můžete – sjet z dálnice. Silnice v oblasti Jižního Tyrolska bývají po většinu zimy navíc suché, kromě sněhových dnů je totiž slunce rychle „vyčistí“. Horské prostředí nicméně radí být připraven, takže pro spojení lyžařského a automobilového testu jsme zvolili Škodu Karoq v provedení 4×4 (kompletiní test zde), což znamená také s dvoulitrovým naftovým motorem. V jiné kombinaci u tohoto modelu čtyřkolku nezískáte. Mimochodem, s Karoqem lze dojet na Plose na jednu nádrž…

Mezi další výhody patří převážně slunečné počasí, perfektně upravené sjezdovky, zdejší pohostinnost, pro mnoho Čechů snazší domluva (němčina, angličtina, ale často i čeština – obsluha v restauracích je často z ČR nebo Slovenska).

Rychlý přesun

Trasa na jih a za jihotyrolským sněhem je jasná. Dálnice D5, v Německu je ale možnost volby. Mapa a navigace nabízejí přednostně trasu přes Řezno a Mnichov, doporučujeme vyhnout se bavorské metropoli. V Řezně/Regensburgu doporučujeme zvolit silnici 15 (nebo ještě lépe pár kilometrů za tímto městem 15N, má dálniční charakter) na Landshut a Rosenheim. Je to kratší o 40 km a částečně si odpočinete i od rušné dálnice, hlavně však neriskujete kolony u Mnichova. V případě hladkého průjezdu kolem Mnichova to vyjde časově fiftyfifty, ale zácpy jsou v okolí bavorského hlavního města časté. Silnice 15 je pohodová, navíc až do Landshutu (15N) má nyní z podstatné části dálniční charakter a výrazně menší provoz. Čtyřproudová silnice se buduje i na Rosenheim, kde se napojíte na standardní trasu.

Úsek přes Rakousko (Innsbruck) je krátký, ale dálniční známce (desetidenní 9,20 euro) se nevyhnete a navíc se platí zvláštní mýto za průjezd přes Brennerský průsmyk (9 euro/jedna cesta). Tohle mýto se dá objet, ale zejména v zimě to nelze doporučit. Navíc by se ztratil čas, po staré silnici je to sice zajímavější, ale samozřejmě pomalejší. Jistější je tedy zaplatit desetidenní známku a brennerské mýto. Rakouskou známku koupíte na jakékoliv pumpě v Německu u rakouských hranic (a levněji než v Praze na ÚAMK).

Na italské dálnici z Brenneru pak lze poznat v praxi, jak může vypadat zákaz předjíždění kamionů. Zde žádné problémy nedělá, vpravo jednou „tiráci“ jednotnou rychlostí 80 km/h, v levém pruhu zase ostatní automobily dodržují zde povolené limity – většinou 100 nebo 120 km/h. Jízda je plynulá a pohodová.

Náš tip: Plose

Severní Itálie nabízí velké množství skvělých lyžařských areálů. Z Jižního Tyrolska je naší jedničkou Plose z oblasti Valle Isarco – Eisacktal, kde si můžete koupit skipas na Plose nebo na celou oblast Dolomity Superski (12 skiresortů), včetně nedalekého (cca 50 km) a mezi českými lyžaři známějšího Kronplatzu.

Plose má ovšem klidnější charakter, přičemž současně dává dostatečný výběr a rozmanitost. V plánu byla i lanovka spojující Plose s Brixenem přímo od nádraží, ale občané v referendu tento projekt zamítli. Areálu hrozilo uzavření, ale region a město ho velkoryse podpořily, takže dokonce došlo i na modernizaci – například sedačkových lanovek, nové je i vajíčko na Pfannspitze. Samozřejmě nechybí ani dostatek sněžných děl.

Nejjednodušší je příjezd k lanovce přes obec St. Andrea (kabinka, parkoviště Plose Stodl, 1067 m n.m.). Do horních partií se dostanete i z dalších dvou nástupních míst, které ale slouží spíš lyžařům ubytovaným v místě a jeho okolí – autem je sem zejména ve dnech kdy sněží příjezd složitější, bez řetězů často zakázaný a nemožný. Z údolí na sjezdovky se tedy dostanete také z Palmschossu (1697 m n.m., sedačka) a od horského hotelu Schlemmer (1900 m n.m.). Z Brixenu jezdí autobusová linka až do Palmschossu a mnoho dalších linek skibusů pokrývá další směry.

Pohodový areál

Propojení lanovkou s městem by bylo pro areál prospěšné, na druhé straně by zvýšilo jeho zatížení. Přestože na Plose není nikdy zcela prázdno, ani v době dětských prázdnin a o víkendech nemáte pocit, že by bylo „plno“, a například přes poledne můžete lyžovat i na takřka prázdných sjezdovkách! Obvyklé návaly v proslulejších střediscích tady nezažijete, ani u lanovek, ani na sjezdovkách. Na „mravenci“ pokryté sjezdovky zapomeňte. Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak rodiny s dětmi, výborní a zkušení lyžaři i senioři, kteří se za kilometry již nehoní. Plose by sice mohlo mít víc chalup s občerstvením, ale hlady a žízní tu trpět nebudete. Navíc ceny v restauracích jsou přijatelné, zejména s přihlédnutím na chuť, kvalitu a velikost porcí. Na lyžařské zážitky počítejte od 40 (den) a 200 (týden) euro za skipas – podle sezony.

Plose patří mezi typicky dolomitsky pohodové skiareály, přičemž planina s vrcholy Plose (2447 m) a Pfannspitze (2547 m) zajišťuje nejen kvalitní sněhové podmínky, ale nabízí také daleké výhledy a skvělé fotky do rodinného alba či vlastního kalendáře. Horské výhledy na všechny strany – východní panoramata „obsadil“ rozeklaný dolomitský hřeben Geisler, jižnímu obzoru dominuje Brenta a na severu zahlédnete ledovci pokryté vrcholky Zillertálských Alp.

Plose má jižně orientované sjezdovky, většinou na holých pláních nad hranicí lesa, do kterého se dostanete vlastně jen při dlouhém a atraktivním sjezdu do údolí k dolní stanici lanovky Plose Stodl. Jižní až jihovýchodní svahy obsluhuje šestice sedačkových lanovek, kolem kterých máte na výběr lehčí modré i ostřejší červené sjezdovky. Rodiny volí mírnější tratě z Plose, za strmějšími je třeba na vrchol Pfannspitze. Ty jsou nejen náročnější, ale také terénně členitější. Nejatraktivnější vede však od horské boudy na Plose z výšky takřka 2500 m, kde je mimochodem velmi příjemná samoobslužná restaurace nabízející vynikající tiramisu. Odtud až do údolí vede široká červená sjezdovka Trametsch (převýšení 1400 m, délka 9 km, mimochodem nejdelší sjezdovka v Jižním Tyrolsku).

Plose s Brixen Card

Lyžování v Itálii máme spojené se sluncem. Plose patří k nejslunečnějším skiareálům a je tedy perfektním místem pro lyžařský pobyt v době, kdy jsou mrazivé a slunné zimní dny. Vhodnější je tedy volit k pobytu leden nebo únor, na jaře s dříve měknoucím sněhem je odpolední lyžování na těžším sněhu náročnější. Lze se však „schovat“ na spodní část sjezdovky Trametsch, částečně kryté stromy, případně zvolit jinou zábavu. Kromě opalování, gastronomie nebo místních vín (dá se jet dolů do údolí i kabinovou lanovkou) vede z horní stanice kabinkové lanovky Plose od restaurace La Finestra skvělá devítikilometrová (!) sáňkařská dráha RudiRun. Na Plose lyžaře překvapí zejména za pěkných dnů řada pěších turistů – kromě výletů na sněžnicích jsou zde i trasy (výšlap k chatě Rossalm a ke Skihutte), oblíbené pro nádherné výhledy, vedené ovšem tak, aby se lyžaři s chodci nestřetli. Využívají je zejména nelyžující vlastníci BrixenCard, všichni její majitelé mají na každý den pobytu výjezd lanovkou (Plose, Pfannspitz, včetně návratu) zdarma!!! Na cestu zpět dolů se dá jet také sáňkařskou dráhou.

Týden s Brixen Card, kterou ve většině hotelů dostanete zdarma k pobytu, dává řadu dalších možností. Zdarma je veřejná doprava v Brixenu, návštěva aquaparku (s výjimkou neděle a školních prázdnin), bezplatně lze bruslit na zimním stadionu i navštívit na 90 muzeí v Brixenu a širším okolí. Výhod je tolik, že k jejich seznámení je třeba se podívat na www.brixen.org.

Mezi lyžařské klady Plose patří široké sjezdovky, jedinečná a dlouhá trať Trametsch, v zimních měsících lyžování se sluncem na perfektně upraveném sněhu, dvě přístupová „vajíčka“ z údolí (nová kabinková na Pfannspitze) a moderní sedačkové lanovky. K tomu daleké rozhledy a většinou rozumná návštěvnost, takže parkoviště ani sjezdovky nejsou přeplněné. Jedinečná je i možnost pěších výletů pro nelyžující doprovod, lze si dát sraz v restauraci u lanovky, nebo i na dvou horských chatách. Množství zdejších hotelů zaručuje rozumné ceny za ubytování v širokém okolí.

Půjčovna Rent and Go: Vše k dispozici

Sáňky sebou vozí málokdo, takže na poznání dráhy RudiRun si je třeba je vypůjčit. Stále více lyžařů však do hor nevozí ani lyžařskou výzbroj. V Česku tento přístup zatím není moc rozšířen, ale má své výhody. Jednou z nich je i doprava: pro přepravu lyží je třeba box nebo zahrádka s držáky na lyže. Lyže se sice mohou vejít i do automobilu, vždyť řada z nich má ve druhé řadě sedaček otvor na lyže (dlouhé předměty), ale z hlediska bezpečnosti posádky to není způsob přepravy, který lze schválit. V Rakousku dokonce za lyže v automobilu můžete dostat pokutu a zákaz další cesty! Stojí za zvážení, zda neušetřit za přepravu (investice do boxu na střechu, zvýšená spotřeba) a nedopřát si při každoročním pobytu na lyžích novou výbavu. Na rozdíl od řady českých půjčoven je totiž v nabídce vskutku výborný a nový materiál.

Půjčovna Rent and Go na Plose kromě zapůjčení nejmodernějších lyží pro začátečníky i „experty“ nabízí i různé modely snowboardů a sněžnic, samozřejmě i rychlý a odborný servis a opravy. Lyže i další materiál lze nechat v úschovně a vyhnout se i převážení lyží do hotelu a zpět. Síť půjčoven Rent an Go najdete na 27 místech Jižního Tyrolska. Vyplatí se znalost webové stránky, při rezervaci lyžařské i další výbavy online totiž ušetříte nejméně 10 procent z ceny. Pokud to nezvládnete nebo se rozmyslíte na poslední chvíli, ztrácet čas v půjčovně nebudete. Odbavení je rychlé a moderní, na počítači si totiž sami vyplníte potřebné údaje, takže vše probíhá jednoduše a rychle.

Řetězy na palubě

Silnice v Jižním Tyrolsku jsou po většinu zimy holé, takže ani automobily bez pohonu všech kol nemívají potíže. Nicméně sněhové řetězy v kufru jsou nutností, jejich použití přikazují značky, v případě sněhové pokrývky i na místech, kde byste to nečekali: například na paralelní silnici údolím z Brixenu na jih, případně již v ulicích Brixenu stoupajících směrem k Plose. Samozřejmě pak na všech silnicích kolem tohoto horského areálu, a se sněhem při týdenním pobytu je třeba počítat. Řetězy se mohou stát nutností třeba jen při výjezdu z parkoviště od hotelu nebo na krátkém úseku k veřejné silnici. Ty bývají sice po napadnutí sněhu rychle vyklizeny, ale leckde se bez řetězů neobejdete. Takže ideál je čtyřkolka a řetězy v rezervě. Plose má dobrou dostupnost, od dálnice v Brixenu ke kabince cca 20 km.

Užitečné odkazy: www.plose.org, www.rentandgo.it, www.brixen.org