LETNÍ LIPNO 4: Atrakce kolem jezera

Již jsme to naznačili v úvodním článku (Letní Lipno 1): atrakcí kolem Lipna je velká řada. Mnoho z nich – i desítky kilometrů od hráze – zlevní Lipno Card.

Zajímavých cílů v oblasti Lipenska jsou minimálně desítky, spíš stovky. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu Vyššího Brodu, kde najdete Poštovní muzeum, které na rozdíl od pražské pobočky zaměřené na filatelii a známky poskytuje komplexní pohled na poštovní historii v českých zemích. Cisterciánský klášter se stejném městě ve Vyšším Brodě je úžasným architektonickým komplexem s jedinečným kostelem. Na horním konci náměstí si můžete „osladit“ pobyt v cukrárně, jejíž majitelka získala v minulosti několikrát titul Cukrář roku.

Zajímavou zkušeností je i návštěva infocentra Vodní elektrárny Lipno I. V sezoně je otevřeno denně od 10 do 16 h.

Nejvyšší hrad

Kdo se chce podívat na zdejší pohraniční oblast z nadhledu, ten se vydá na Vítkův Kámen (zvaný i Vítkův Hrádek – 1035 m n.m.) nad Sv. Tomášem. Je to nejvýše umístěný hrad (nyní již zřícenina) na českém území. Nejpřitažlivější částí zříceniny, kterou opravilo a pečlivě udržuje Občanské sdružení Vítkův Hrádek, je věž 61 dřevěnými schody. Plošina na vrcholu nabídne kruhový rozhled na šumavské hřebeny, dohlédnete až na Lipno a za dobré viditelnosti lze spatřit i Alpy. Na pravé straně jezera patří k hlavním magnetům samozřejmě Schwarzenberský kanál, podél něhož se lze vydat nenáročnou naučnou stezkou z parkoviště od osady Jelení Vrchy, kde je jeden z portálů tunelu, který patří k nejzajímavějším pasážím kanálu. Na trase uvidíte i akvadukt, po které kanál také vede, a další zajímavosti (stavidla, boční propusti). V této oblasti je také obnovený kostel sv. Jana Nepomuckého se hřbitovem u osady Zadní Zvonková.

Žádný postrach

V Černých baronech strašil major Terazky přeložením do „Hornej Planej“. Dnes už by slibovaný přesun děs v očích důstojníka nevyvolal. Horní Planá má co nabídnout, v létě tu využijete nejlepší pláž na celém Lipně, můžete se přívozem přesunout na druhý břeh, do roku 1989 takřka nepřístupný, najdete tu obchody, restaurace, hotely, penziony, výbornou cukrárnu, muzeum Rodný dům Adalberta Stiftera a řadu dalších zajímavých cílů v okolí. Je zde přístaviště pro tu nejdelší okružní plavbu po Lipně. Nabízí se řada výletů.

Lipno bylo a je stále vyhledávaným cílem rybářů. Rybolov lze provozovat nejen na samotném jezeře, ale také v rybnících u Černé v Pošumaví. Nedaleko od ní v osadě Hůrka je pak Rybí restaurant, který má vlastní areál sádek a rybníků a skvělého kuchaře.

Lipno Card

Kolem samotné přehrady ji uplatníte na místech jako je Vítkův Kámen, při víkendové jízdě parním vlakem z Černé v Pošumaví do Nové Pece a zpět, v Hořicích v Pošumaví, Kaplici, na šesti místech v České Krumlově, Volarech, Českých Budějovicích, Borovanech, Hluboké nad Vltavou, Protivíně a dokonce i Táboře (Muzeum čokolády a marcipánu). Jedná se vesměs o slevy od 10 do 20%, v některých případech pak využití vstupenek v systému 1+1. Při zakoupení jedné vstupenky je druhá zdarma. Na některé atrakce lze s Lipno Card získat slevu, opakovaně, zpravidla však jen jednou denně, jinde se jedná o jednorázové uplatnění výhody. Záleží na tom, co plánujete za aktivity a zda hodláte být na Lipně déle nebo častěji. Lipno Card (149 Kč) se může vyplatit již za jeden jediný den. Například s touto kartou mají rodiny návštěvu Stezky korunami stromů a Království lesa velmi výhodnou společnou vstupenku (až pro čtyři osoby).

Akce na Lipně

Na jezeře i kolem něho se od jara do podzimu koná řada akcí.  První je tradičně Lipno Dragon Boat Race 2017 & Zahájení letní turistické sezóny. To již proběhlo (20. května), ale v červnu se můžete zúčastnit Slavnosti dřeva u Stezky korunami stromů (10.) a T-mobile olympijský běh (21.), v červenci pak oslavit 5. narozeniny Stezky korunami stromů (20.). To už možná bude známý dvoumiliontý návštěvník! Hlavní srpnovou akcí je Lipno Sport Fest 2017 (19.-27.). V září jsou připraveny dvě akce (Lipno dětem aneb den s IZS, 9.9. a Lipenský KOLOTOČ (28.9.). Závěrečnou akcí letní sezony je Lipno dětem aneb velká podzimní výprava s pečením buřtů (28. 10.)

Akce jsou však i na dalších místech Lipna. Aktivní je v této oblasti například Horní Planá. V červnu (10.) je pořádána III. Hornoplánská traktoriáda, proslulá je již červencová Markétská pouť, v srpnu se v letním kině představují rockové kapely, v letních měsících se na náměstí konají hudební středy. September Fest je velká slavnost malých pivovarů a v říjnu se malí i velcí mohou zúčastnit vypouštění draků.

www.lipno.info/lipnocard, www.horniplana.cz