LETNÍ LIPNO 3: Zábavu si najde každý

Na Lipně potřebujete k poznání všech zdejších atrakcí aspoň týdenní pobyt, případně několik návštěv. Po celou sezonu můžete k finančnímu zvýhodnění svých aktivit využít Lipno Card.

Přímo u centrálního parkoviště najdete oblíbený Lanový park Lipno, přičemž k překonání jeho „nástrah“ potřebujete přibližně hodinu. Vyhoví všem věkovým skupinám! Jen stovka metrů je to od auta k bobovým tratím. Nedaleko na břehu Lipna najdete vodní ráj Aquaworld a Hopsárium, v oblasti sjezdovek Bikepark. V chatě Lanovka u dolní stanice čtyřsedačky zimní půjčovna lyží se mění v půjčovnu bicyklů a prodejnu dalších sportovních potřeb, na břehu jezera je půjčovna Intersport Rent. Cyklisté kromě Jezerní stezky mají k dispozici také Floutrejl, což je nově vyznačená a upravená trasa z Kramolína napříč sjezdovkami. Rozšiřuje se zájem o zapůjčení koloběžek – s nimi je návrat z vrcholu Kramolína na „pobřeží“ rychlý a dobrodružný.

Jedinečná bobovka

Propletenec dvou bobových drah, horské a korytové, najdete v Česku jedině na Lipně. Bobovat lze po celý rok a za každého počasí. Na zbrusu nové horské bobové dráze si užijete jízdu tak trochu z ptačí perspektivy, zlatým hřebem jsou dvě zatáčky s téměř 360 stupni. Nová dráha je díky bezpečnostním pásům a automatickým brzdám vhodnější pro rodiny s dětmi. Původní kilometrovou korytovou bobovou dráhu tak ocení spíše sportovnější jezdci. Zaujme i svou rozmanitostí (21 zatáček, dva tunely, terénní zlomy), což ji řadí ke špičce. Rychlost si v obou případech řídíte sami pomocí brzdy. Děti od tří let jezdí s rodiči, od osmi let mohou samy. V celoročním rodinném areálu je také stylová hospůdka s dobrotami z grilu a mnoho různých atrakcí pro děti. Z centrálního parkoviště je k bobovým drahám pouhých sto metrů.

HandyLipno

Hlavním cílem projektu „Lipno bez bariér“ bylo a je vytvořit nové programy pro handicapované osoby a tím plně začlenit tuto skupinu obyvatel do aktivit cestovního ruchu na Lipensku. Okolí Lipna s krásnou šumavskou přírodou je protkáno desítkami kilometrů cyklostezek, které se díky projektu Lipno bez bariér otevírají také pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Po Jezerní stezce se lze dostat z Lipna nad Vltavou do Frymburku s přáteli nebo s doprovodem mohou zdravotně postižení využít tandemová kola nebo handbike. Zdravotně postižení nebudou ochuzeni ani o oblíbený zážitek, jakým je projížďka na elektročlunu s jednoduchým ovládáním po Lipenské přehradě. K dispozici je totiž člun s bezbariérovým přístupem. Celoročně je k využití bazén se zdviží Delfín ve vodním ráji Aquaworld. Stezka korunami stromů je až po poslední plošinu bezbarierová a k dispozici handicapovaným je i bobovka. Pro tyto aktivity je dobré rezervace předem nebo konzultace na mailu

Cyklistický ráj

Kromě takřka vodorovné Jezerní cyklostezky, kterou vyhledávají samozřejmě i vyznavači bruslení na in-linech, mají cyklisté na Lipensku další možnosti. Cyklotrasy protkaly okolí jezera po celé délce, celkem je zde přes 250 kilometrů značených tras, lehkých i náročnějších. Na samotném Lipně k bikeparku, který využívá v létě terénů zdejších sjezdovek a jejich okolí, přibyl letos Floutrejl. Značená stezka je koncipována tak, aby vyhovovala rodinám s dětmi. Náročnost je přizpůsobena nejen mladším ročníkům.

Výběr na hladině

Lipenské jezero je největší vodní plochou na českém území. Zadržuje až přes 300 milionů m3 vody, na délku měří 42 km a v nejširším místě u Černé v Pošumaví dosahuje přes pět kilometrů. V Černé v Pošumaví mají hlavní základnu jachtaři, ovšem plachetnice si zde mohou i amatérští návštěvníci. K dispozici jsou i motorové a elektročluny, mezi jejich přednosti kromě ekologického chodu je i tak nízká rychlost, že k jejich řízení není třeba vlastnit průkaz WMP.

Nejvíc návštěvníků však pozná hladinu Lipna díky dvěma lodím. Starší Vltava brázdí vody lipenského jezera takřka od jeho vzniku. Kromě linkových a okružních plaveb mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví se plaví i do Lipna nad Vltavou a často poslouží školním výletům i oslavám. Větší a modernější loď Adalbert Stifter je „ve službě“ na Lipně od roku 2012. Kromě plaveb podle grafikonu na trase Lipno n. Vlt. – Frymburk je hojně využívána k okružním plavbám, které trvají zpravidla hodinu a 50 minut. Existuje možnost i speciální plavby s programem – v nabídce je jich 25 od programu pro děti a čokoládových či vinných degustací přes po party v různém duchu, hudební programy až po rodinné či firemní oslavy a svatby.

www.lipno-line.com, www.slideland.cz