Korutanská karta: 103 cílů zdarma

Pokud putujete po Korutanech, tak zaregistrujete, že snad většina návštěvníků při prohlídkách předkládá při vstupu u pokladny malou kartu. Kärnten Card představuje vskutku velmi výhodnou možnost.

Vybrat si lze mezi týdenní, čtrnáctidenní a třínedělní kartou, přičemž pokaždé je k dispozici 103 cílů, které lze navštívit zdarma. Celková hodnota nabídnutých vstupů je přes 900 euro. Dalších 50 cílů lze navštívit díky partnerskému programu se slevou.

Nejde o nějaké okrajové atrakce, z deseti doporučovaných „top“ výletních cílů Korutan jich je šest zdarma a na tři jsou slevy.

Samozřejmě se nedá stihnout vše a také vše každého nezajímá, ale například stačí využít jízdu dvěma lanovkami a vložená investice do týdenní karty se vrátí. Při cestě na Molltaler Gletscher – Erlebnis 3000 ušetříte 34 euro, na dalších šesti lanovkách vždy 20 a více euro. U celkem 32 atrakcí je vstupné bez Kárnter Card 10 a více euro. Při třídenním pobytu, aniž bychom se snažili toho stihnout co nejvíc, a dávali jsme přednost důkladnému zážitku, bychom bez karty utratili 147 euro. A to jsme měli reportážní třídenní „speciál“-. Pokud použijete týdenní kartu, kterou mnohdy dostanete od ubytovatele v rámci pobytu, tak bez problémů můžete počítat s tím, že karta vám přinese efekt 250-300 euro! To za investici 42 euro (dospělý v plné sezoně, 38 mimo sezonu) určitě stojí. Karta se vyplatí zejména těm, kteří chtějí hodně vidět a zažít. Pokud plánujete pobyt na jednom místě kolem jezera, tak kartu asi „nezhodnotíte“. Ale pozor – karta umožňuje opakovanou návštěvu!!! Sice jednu denně, ale pokud milujete projížďku na lodi, tak si ji můžete dopřát po Millstatter See, Ossiacher See nebo na Drávě (Villach – Faaker See) několikrát a karta se opět vyplatí.

Pokud máte rádi vyhlídky, tak se můžete vydat třeba sedmkrát na Pyramidenkogel, což je nejvyšší evropská rozhledna postavené jen ze dřeva. Ale pozor, výtah nemusí být v provozu. V době naší červnové návštěvy ho vyřadil blesk a muselo se šlapat po svých. Dolů to ale může být rychlé – za příplatek se můžete sklouznout toboganem, případně se sklouznout po laně. Také tu je možnost prožít skok do prázdna (bungee jumping).

Tři výlety lodí, 13 lanovek nahoru a zpět, čtyři alpské „panoramastrasse“, přes deset koupališť (včetně naturistického) a několik vyhlídkových míst (např. Pyramidenkogel, Stadpfarturm Villach). Nejvíce je památek, včetně hradů a zámků, a muzeí: od panenek přes bonsaje, houby až po tradiční městská a „okresní“ muzea i proslulý „Wappensaal“ (665 znaků korutanských šlechticů a rodů). Nechybí ani geopark, lanové centrum a řada zajímavých cílů pro děti. Můžete se zúčastnit představení s dravými ptáky na hradě Landskron, navštívit opičky v Affenbergu i mapu/reliéf Korutan či modelovou železnici ve Spittalu, tedy cíle sloužící k zábavě i poučení.

Cena Korutanské karty je odstupňována podle délky (týden/42, 14 dní/54, tři týdny/69 euro pro dospělé, 22, 27 a 35 euro děti narozeni 2002-2010). Hlavní sezona je v roce 2017 od 11.6 do 9. 9., mimo sezonu je cca o čtyři euro levnější.