Kia Cee’d SW: Dobře splněná povinnost

Kombi je v nižší střední třídě v Evropě povinnost. To samozřejmě znamená velkou konkurenci a prosadí se jen dobře promyšlený model. Jak se s touto povinností vypořádává Kia Cee’d SW?

Kia vyrábí model Cee’d v Žilině a tak lze i kombi Sportwagen považovat za takřka domácí produkt, což v rozhodování může hrát roli. Bytelně vyhlížející kombík s evropským původem vyvolává důvěru. Korejská automobilka navíc většinu svých modelů přizpůsobuje evropskému vkusu a pohledný kombík, který má i designově vydařeně prodlouženou záď, rozhodně evropské oči neurazí.

Objem i nosnost

Začnu u kombíku jednou z podstatných vlastností, tedy kufrem. Objemy 528 a 1642 litrů jsou odpovídající této automobilové třídě, představují dokonce mírný nadprůměr. Dobrá je i užitečná nosnost, 534 kilogramů vyhoví standardním potřebám. V kufru měl testovaný model dvojité dno, pod které lze ukládat menší předměty odpovídajících tvarů. Škoda, že se sklopenými opěradly zadních sedadel vytvoří podlaha mírný sklon, čemuž lze ale zabránit. Stačí vyklopit sedáky, vyndat opěrky hlavy a pak teprve sklopit sedadla. Navíc tím dosáhnete toho, že můžete položit i na zadní stěnu opěradel těžší předměty, Podařilo se ve voze rovněž rozmístit dostatek odkládacích prostor. Také prostor kabiny je odpovídají třídě, cestující vpředu i vzadu se mhou cítit docela volně.

Motor a silnice

Silnější ze dvou verzí turbodieselu 1,6 CRDi (94 kW) je spojen s přesnou šestistupňovou převodovkou a díky vhodnému odstupňování i charakteristice motoru, který poskytuje maximum točivého momentu již od 1900 otáček, není třeba nadbytečně často řadit. Ačkoliv pružný motor má i pozitivní vliv na spotřebu, existují nyní úspornější turbodiesely s jemnějším a tišším chodem. Cee’d v testu řekl v průměru o 6,5 l nafty na 100 km. Mimochodem, Kia tady má pro kupce zajímavý rébus. Obě varianty silnějšího turbodieselu přijdou na korunu stejně! Berte tedy silnější verzi, zejména na dálnici uspoříte za naftu. Řízení nabízí tři režimy účinku posilovače, ale za volantem bych přivítal ještě o něco lepší zpětnou vazbu řízení, než možnost si vybírat účinnost posilovače.

CRDi

Podvozek Cee’du se poněkud obtížněji vyrovnává s výraznějšími nerovnostmi, ty ho dokáží rozhodit a zejména v zatáčkách si na nerovnostech musíte dát pozor na odskakování. Kromě komfortu odpružení by mohlo být lepší i odhlučnění.

Značkové bonusy

Kia v posledních letech hodně stále zlepšuje, ostatně sedmiletá záruka si žádá kvalitu. Navíc se podařil design, kombi se mnoha motoristům prostě líbí. U dvou nejvyšších výbav, tedy i u testovacího modelu, vzhledu zřetelně pomáhají LED diody pro denní svícení. Interiér zůstal spíš klasický, což zájemcům o typický kombík může spíš vyhovovat. Žádná extravagance, takže orientace je bezproblémová. Materiály působí příjemně a celkový dojem podtrhuje použití měkčených plastů.

Příznivá pořizovací cena a sedmiletá záruka, na kterou řada motoristů slyší, jí pomáhají proti konkurenci. Finanční pohled jí přivede hodně zájemců ze skupiny těch, kteří touží po kombíku nižší střední třídy. Tím spíš, že nový produkt Kia Select z oblasti značkového financování (věnujeme se mu dále i samostatně) patří mezi přitažlivé způsoby, jak si pořídit nový osobní vůz, pokud na něj nemáme celou sumu.

Závěr

Kia Cee’d SW představuje racionální volbu a není divu, že patří mezi nejprodávanější kombíky ve své třídě. Vyhovuje z hlediska rozumu (cena, výbava, prostor, jízdní vlastnosti) i iracionálně (design). Leckdo slyší i na sedmiletou záruku, k jejímuž udržení však musíte absolvovat veškeré předepsané servisní a preventivní prohlídky, kvůli bezproblémovému uplatnění záruky samozřejmě v autorizovaných servisech.

Plusy: prostorný a komfortní  interiér, dobrý podvozek, vydařený design, poměr ceny/výbavy,  přesné řazení

Mínusy: přeposilované a necitlivé řízení, tlumení příčných nerovností, dvojité sklápění zadních opěradel, reálná velikost zavazadelníku

Cenový přehled (Kia Cee’d SW)

Nejlevnější verze                               319 980 Kč (1.4 CVVT/73 kW Active)

Základ s testovaným motorem         479 980 Kč (1.6 CRDi/94 kW Exclusive)

Testovaný vůz                                   481 980 Kč (1.6 CRDI/94 kW Exclusive)

Značkové financování/aktuální akce

Kia Bonus – Kia Cee’d SW 1.4 CVVT Active za 299 980 Kč, verze Comfort za 399 980 Kč

Kia Select – tři formy značkového financování podle osobního výběru

Minirozhovor

Na otázky ohledně značkového financování, jehož aktuální nabídku k testovanému modelu uvádíme výš, nám zprostředkovala odpovědi tisková mluvčí Kateřina Jouglíčková.

V čem vidíte hlavní přednosti značkového financování (obecně, u vaší značky)?

V rámci značkového financování obvykle financující společnost zajišťuje jak financování dealerských skladů, tak financování vozidel pro koncové zákazníky značky Kia. Výhodou pro autorizovaného dealera značky Kia je zejména fakt, že se mu neváže jeho vlastní hotovost, a pro koncového zákazníka je hlavní výhoda v tom, že importér KIA MOTORS CZECH ve spolupráci s financující společností připravuje celou řadu výhodných finančních nabídek na koupi nového, či ojetého vozidla Kia. Takto je koncipovaná spolupráce i v případě značkového financování  KIA FINANCE, kterou exkluzivně zajišťuje společnost UniCredit Leasing.

Prostřednictvím široké palety možností financování vozidel Kia se zejména snažíme zjednodušit našim zákazníkům cestu k jejich novému vozidlu. Velmi populární je v dnešní době financování formou ročních splátek bez navýšení tzv. polovin, třetinek nebo čtvrtinek. Letos v únoru jsme také představili revoluční produkt KIA SELECT, který při zachování stejných měsíčních splátek umožňuje zákazníkům prakticky neustále řídit nový automobil Kia.

Jaký podíl na financování vozů vaší značky tvoří značkové financování?

V současné době tvoří značkové financování  přibližně 70% z celkového portfolia financovaných osobních automobilů Kia naší společnosti.

Jaký produkt z vašeho značkového financování považujete za nejvyhledávanější, a v čem spočívá jeho úspěch? – Můžete se ohlédnout i do historie, nemusí to být aktuální produkt.

Vedle oblíbených produktů s 0% úrokem s roční splátkou tzv. polovin, třetinek nebo čtvrtinek se od počátku roku přesouvá pozornost k novince KIA SELECT, která je pro zákazníka ještě zajímavější než zmiňované produkty bez navýšení.

Chystáte nějaké novinky v oblasti značkového financování?

V únoru letošního roku jsme uvedli na trh novinku: produkt KIA SELECT. Jedná se o nejvýhodnější finanční produkt v rámci značkového financování Kia Finance. Tento produkt umožňuje zákazníkovi obměnu vozu v kratším období než jak je zvyklý a to aniž by musel skládat akontaci na nový vůz a při zachování obdobných měsíčních splátek jako u vozu původního. Zákazník navíc dostává možnost volby na konci splátkového období, jestli si vůz ponechá, vymění za nový nebo vrátí leasingové společnosti. Jak produkt funguje? Zákazník zaplatí akontaci na nový vůz značky Kia (10 % – 30 % z ceny vozu), zvolí si dobu splácení (1 – 4 roky), po kterou splácí měsíční splátky. Zároveň je stanovena zůstatková hodnota, kterou bude mít vůz na konci splátkového období. Po uplynutí doby splácení si zákazník zvolí jednu ze tří možností:

1) vůz si ponechá, tedy doplatí zůstatkovou hodnotu vozu jednorázově nebo si ji rozloží do měsíčních splátek.

2) pořídí si nový vůz Kia – autorizovaný dealer značky Kia odkoupí stávající automobil od zákazníka a ten využije utrženou hodnotu jako akontaci na vůz nový. Získává tak nový automobil, aniž by musel uhradit akontaci a pokračuje v měsíčním splácení až do konce nového splátkového období.

3) zákazník vrátí vůz leasingové společnosti. V případě, že hodnota vozu na konci splátkového období je nižší než kolik zbývá doplatit, zákazník může automobil vrátit, aniž by musel cokoliv doplácet. Zákazník značky Kia je takto chráněn proti výraznému a neočekávanému propadu cen na trhu s ojetými vozy.