HYUNDAI FASTBACK: Řada i30 je kompletní

Den před zahájením výroby modelu i30 fastback v Nošovicích představilo zastoupení automobilky Hyundai v Praze tuto poslední verzi řady i30. Do konce roku bude vyrobeno 3500 kusů.

Novinka i30 fastback se stala čtvrtou variantou modelu Hyundai i30, která tak doplňuje předchozí verze i30, i30 kombi a sportovně laděnou i30 N. Nový fastback se bude vyrábět zatím ve dvou variantách, s benzinovými motory 1.0 T-GDI a 1.4 T-GDI. Dieselová varianta CRDi o výkonu 110 kW přijde na trh na jaře 2018, a bude i díky adBlue splňovat limit Euro 6c. „Model i30 fastback je stylovým a prvotřídním členem rodiny i30, která je díky němu nyní kompletní. Jde o luxusní vůz se sportovním charakterem, který díky prostornosti i nízké spotřebě paliva může skvěle posloužit i jako rodinný automobil,“ říká Jae Kyung Cho, viceprezident Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Splněný sen designéra

Hyundai je prvním výrobcem, který do tohoto segmentu vozů přináší ikonický design fastback. Toto elegantní kupé se vyrábí v pětidveřové verzi, zákazník bude mít mimo jiné na výběr mezi sedmnácti nebo osmnáctipalcovými koly. Šéfdesignérem Hyundai i30 fastback je Němec Thomas Bürkle, jenž pro automobilku Hyundai pracuje už od roku 2005 a podílel se na řadě projektů pro evropský trh. „Hyundai i30 fastback přináší změnu. Jsme první značkou, která vstoupila do kompaktního segmentu se stylovým a sofistikovaným pětidveřovým kupé. Design vozu je inspirován siluetami klasických kupé a pro mě osobně je to splněný sen. Fastback nabízí nevšední sportovní prožitek a zároveň jde o praktické auto, které je ve své třídě naprosto jedinečné. Příští rok plánujeme představit také ostrou verzi i 30 fastback N,“ přibližuje některé plány korejské automobilky šéfdesigner Technického centra Hyundai Motor Europe.

Fatback i30 odpovídá podle Thomase Bürkleho filosofii značky, že auta se nekupují jen rozumem, ale i srdcem. Emočně silné auto v tomto případě vytváří kromě typické linie kupé také nízké prosklení, s nímž kontrastuje svalnaté tělo s výrazně zdůrazněnými blatníky. Působivé je i zúžení karoserie u sloupků C a estetický i praktický zadní spoiler, který svým tvarem umožnil zadní sklo bez stěrače. Vpředu zůstalo unikátní provedení kaskádovité mřížky, ovšem LED světla denního svícení mají specifický tvar a přecházejí pozměněného aerodynamického nárazníku.

Potenciál fastbacku: 30 procent

Podle odhadu českého zastoupení může být podíl fastbacku na prodejích modelové řady i30 až třetinový, přičemž zatím byla neprodávanější verze kombi. Přes svou eleganci totiž novinka nepostrádá praktičnost. Délkou (4455 mm) spadá mezi hatchback (4340 mm) a kombi (4585 mm), a nabídne tudíž i dostatek místa v kabině i pro zavazadla (450/1351 l). Díky tomu, že se páté dveře zvedají včetně zadního skla jako u liftbacku, je do zavazadelníku pohodlný přístup.

Hyundai i30 fastback je v porovnání se svými „bratranci“ sportovnější a agilnější. Nabízí o 15 % tužší odpružení pro sportovnější jízdní vlastnosti. Zavěšení kol bylo upraveno pro dosažení sníženého sportovního vzhledu a zlepšení ovladatelnosti, exkluzivní 17” a 18” kola podtrhují vzhled i přispívají k lepším jízdním vlastnostem. Důraz byl kladen i na prvky aktivní bezpečnosti, fastback může hlídat únavu řidiče, mrtvý úhel, neúmyslné opuštění jízdních pruhů i brzdit automaticky před blížící se překážkou. K dispozici je i adaptivní tempomat a obvyklé prvky pasivní bezpečnosti.

Třetina na český trh

Do konce roku 2017 se vyrobí 3500 vozů i30 fastback, z nichž téměř třetina je určena pro český trh. „Kromě České republiky je o fastback zájem především na západních trzích. 550 vozů poputuje do Velké Británie, jen o něco méně vozů bude směřovat do Německa (506), Španělska (455), Belgie (424), Itálie a Irska,“ dodává Petr Vaněk, ředitel PR a tiskový mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Na trh přijde Hyundai i30 fastback oficiálně 22. listopadu, kdy budou známy i ceny. Měly by odpovídat cenové hladině řady i30. Také pro fastback zůstanou zachovány zákaznické benefity značky Hyundai, jako pětiletá záruka, výhodné pojištění s nulovou spoluúčastí, v rámci permanentní mobility náhradní vůz zdarma a desetiletá bezplatná aktualizace mapových podkladů. Podrobnější informace po uvedení na trh na www.hyundai.cz.