Goodyear a Dunlop připravily novinky pro SUV

Ačkoliv počasí ani poslední týden září nesignalizovalo, že je zima za dveřmi. Společnost Goodyear však představila své zimní novinky, určené především pro modely SUV: UltraGrip Performance SUV Gen-1 a Dunlop Winter Sport 5 SUV.

Existují různé způsoby, jak přistupovat k řízení v zimních podmínkách. Zatímco 50 % evropských řidičů považuje náledí a zasněžené silnice za nejobtížnější klimatické podmínky pro provoz vozidla, přes 40 % milovníků řízení si naopak jízdu v zimě užívá a vyhledává ji. Při nákupu zimních pneumatik pak proto věnují hlavní pozornost jejich přilnavosti a jízdním vlastnostem. Prudký nárůst výroby a prodejů SUV a vozidel s pohonem všech čtyř kol činí z této kategorie stále zajímavější trh pro výrobce pneumatik.

Řidiči „esúvéček“ se ve svém velkém voze zpravidla cítí velmi bezpečně, zejména je-li vybaveno i pohonem všech kol. To je může svádět k pocitu, že ani nepotřebují zimní pneumatiky. Právě pro modely SUV je však vybavení zimními pneumatikami v zimních podmínkách ještě důležitější, než pro běžné vozy. SUV a „čtyřkolky“ jsou velké vozy a zvyšují tím sebedůvěru řidičů při jízdě. Jsou však také těžší a mají výše umístěné těžiště než běžná osobní auta a v důsledku toho na jejich pneumatiky působí větší síly, což naopak komplikuje brzdění a ovládání vozu. Společnosti Goodyear se nyní podařilo tento paradox vyřešit.

Stejně jako vlastní zimní podmínky vyžadují i SUV od pneumatik určité specifické vlastnosti. Aby zůstalo vozidlo na silnici za všech okolností ovladatelné, musí jeho pneumatiky disponovat mimořádnými vlastnostmi. Využili jsme naše zkušenosti s pneumatikami pro vozy SUV a naše špičkové technologie pro zimní pneumatiky a dále vylepšili naši oceněnou řadu UltraGrip Performance pro vozidla SUV. Díky upravenému dezénu nyní UltraGrip Performance SUV Gen-1 zajišťují vyšší přilnavost a tedy i bezpečnější jízdu na zimních silnicích,“ řekl Alexis Bortoluzzi, ředitel marketingu osobních pneumatik Goodyear v regionu Evropa, Blízký východ a Afrika.

 

Hlavními technologickými novinkami u novinky značky Goodyear je systém tvarových zámků a tužší bloky, přičemž díky novému uspořádání příčných drážek si zachovávají dostatečnou pružnost, což například zlepšuje záběr na sněhu. Díky tomu bylo dosaženo lepšího vyvážení mezi ovládáním na suché vozovce a výkonností na sněhu.  Bloky jsou nyní zkosené a nikoli úplně rovné, což přináší lepší brzdné vlastnosti a trakce na zasněžených a zledovatělých silnicích. Protože je vůz těžší, jsou více zatíženy i jeho pneumatiky. Aby toto vyšší zatížení vyrovnal, zvětšil Goodyear ve srovnání s předchozí generací pneumatik šířku styčné plochy. Větší plocha pryže na silnici rovná se lepší kontakt s povrchem a tedy i vyšší stabilita. Nechybí ani indikátor životnosti: symbol vločky na pneumatice se postupně stírá. Jakmile úplně zmizí, je třeba pneumatiku vyměnit, mají-li být zachovány optimální vlastnosti pro jízdu v zimních podmínkách.

Dunlop pro automobilové nadšence

Zvyšující se poptávka po pneumatikách pro SUV v kombinaci s vynikajícími výsledky testů dosavadních pneumatik řady Winter Sport 5 (vítěz testu magazínů AutoBild a SportsCars, s hodnocením „highly recommendable/lze vysoce doporučit“ v Auto Motor und Sport a „recommendable/lze doporučit“ v ACE Test) vytváří na trhu přirozenou poptávku i po nových pneumatikách Dunlop s rozměry pro vozy SUV. „To je důvod, proč naši inženýři spojili nejlepší odborné znalosti  o našich zimních pneumatikách a vozidlech SUV, aby tyto požadavky a očekávání našich zákazníků naplnili. Tak vznikla řada Winter Sport 5 SUV, která přináší vyšší přilnavost a lepší jízdní vlastnosti,” řekl Alexis Bortoluzzi k novince značky Dunlop.

Řada Winter Sport 5 SUV splňuje ty nejdůležitější požadavky zákazníků, mezi které patří u automobilových nadšenců „vynikající přilnavost na mokrých silnicích (89 %), vynikající odolnost vůči aquaplaninku (83 %), vynikající přilnavost v zatáčkách na mokré vozovce (88 %) a vynikající přilnavost na zasněžené vozovce (86 %). Řada Winter Sport 5 SUV tyto požadavky zajišťuje díky hlubším dezénovým drážkám, které odvádějí větší množství vody, na kluzkém povrchu pomáhají zase zkosené příčné drážky rovnoběžnými s hranami bloků, které se lépe rozvírají a zachycují na povrchu vozovky. Na sněhu zase výkonnost zvyšuje optimalizovaný počet a geometrie bloků běhounu, které zvyšují pevnost a rovnoměrné rozložení tlaku. Aktuálně je dostupných 14 rozměrů, které pokrývají kolem 50 procent trhu.

Zimní tradice Goodyearu

Goodyear uvedl na trh první pneumatiku UltraGrip v roce 1971 a od té doby konstruktéři značky tuto řadu zimních pneumatik dále průběžně zdokonalují. Výsledkem nepřetržité inovace během posledních 45 let je to, že je Goodyear jedním z lídrů trhu zimních pneumatik. Jeho zákazníci si pneumatiky řady UltraGrip. oblíbili tak, že si jich od jejich uvedení na trh pořídili už více než 60 milionů kusů. Výroba modelů typu SUV a 4×4 na trhu Evropy, Blízkého východu a Afriky se od roku 2012 prudce zvyšuje a očekává se, že stabilním tempem poroste i v následujících letech. Od uvedení UltraGrip Performance SUV Gen-1 na trh si Goodyear slibuje, že bude schopen tuto rostoucí poptávku plně uspokojovat.

Pneumatiky rodiny UltraGrip si průběžně odnášely trofeje z testů vyhlášených motoristických magazínů, od speciálních periodik zaměřených na testy zboží i ze zcela nezávislých testů. Nová UltraGrip Performance SUV Gen-1 značky Goodyear si tyto úspěchy zopakovala a překonala pneumatiky všech konkurenčních značek v testech TUV zaměřených na brzdění na suché, zledovatělé a zasněžené vozovce. Test potvrdil zkrácení brzdné dráhy a vyšší brzdnou účinnost. Pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen-1 byly uvedeny na trh v květnu 2016 a jsou v prodeji v šestnácti rozměrech, které pokrývají 40 % vozidel typu SUV.