Dolní Rakousko je na mapě nahoře

ML_StiftMelk_1394high

Nejsevernější spolková země Rakouska je nám nejbližší, protože navzdory svému jménu (Niederösterreich, Dolní Rakousko) je na mapě nahoře.

Společná hranice s Českem je velmi dlouhá a zdejší turistické zajímavosti a akce jsou tak z Česka na dosah ruky.  Mimochodem, v oblasti Dolního Rakouska, Podunají, jižních Čech a Moravy se nachází na 300 zámků a hradů! O rozmanitosti Dolního Rakouska svědčí i to, že vedle nížin u hranic s Českem, stezek podíl Dunaje a návštěvy Vídně, kterou Dolní Rakousko obklopuje, u jižní hranice spolkové země se nachází nejproslulejší horská železnice světa Semmering.

Dolní Rakousko je rozděleno na čtyři čtvrtě (Viertel), které se neshodují se správním členěním, ale docela dobře naznačují turistické možnosti jednotlivých oblastí (Waldviertel, Mostviertel, Weinviertel, Industrienviertel).

Waldviertel díky dualitě zdejší krajiny a podnebí s teplými dny a chladnými nocemi patří mezi nejzdravější regiony Rakouska. Se svou rozsáhlou nabídkou na téma zdraví zaujímá Waldviertel významné místo v oblasti zdravotní prevence a jako „ekoregion“ Rakouska představuje ideální prostředí pro dovolenou zaměřenou na zdraví a péči o tělo i duši. Regionem prochází nejrozsáhlejší síť terénních cyklotras v celém Rakousku právě Waldviertel získal jako první v Rakousku pečeť kvality v oblasti pěší turistiky (stovky kilometrů značených turistických stezek.

Mostviertel již svým názvem signalizuje zdejší největší tradici a trumf. Výrobu moštu. Zřejmě se jedná o největší „les“ hrušní v Evropě. Výroba moštu ovlivnila celý region, v moštárnách dostanete domácí občerstvení, moučníky, pálenky a samozřejmě různé druhy moštů. Je značná rozmanitost jednotlivých druhů moštů. V zásadě hlavními druhy jsou jablečný a hruškový mošt, často však dochází k jejich míchání.

Oblasti Weinviertel samozřejmě dominuje víno. Najdete tu mj. významné vinařské centrum Loisium Weinererlebniswelt, kde se moderní architektura Stevena Holla spojuje s tradicí.

Z pestré nabídky turistických atrakcí Dolního Rakouska těžko vybírat, tím spíš, že se neustále rozšiřuje a zkvalitňuje. Nicméně nabídneme zde několik tipů s upozorněním na novinky roku 2015.

Loisium WeinErlebnisWelt a Kittenberger Erlebnisgarten. První cíl je významným centrum vína a kultury se sklepením o délce 1,5 km, které na 18 umělecky a interaktivně vytvořených expozicích ukáže proměnu hroznu ve víno. Ve vinotéce lze ochutnat i nakoupit přes 200 vybraných vín z Dolního Rakouska.  Kittenberger s více než 40 tematickými zahradami  nově v roce 2015 nabízí i XXL skluzavku, sjíždění na vorech i překážkovou dráhu. Nechybí ani samoobslužná restaurace Skleník nabízející místní produkty a nákupní zahradnické centrum.

V Barenwaldu (Medvědím lese) nacházejí azyl medvědi ze soukromého odchovu a cirkusů v takřka přirozeném prostředí. Vrátit do přirozeného prostředí je vyloučeno, medvědi by hledali potravu u lidských obydlí. V současné době lze pozorovat sedm medvědů v jejich takřka přirozeném prostředí. V místní restauraci Barenhof s vynikajícím kuchařem Michaelem Kolmem však pravé medvědí tlapky nedostanete, ale zklamáni jistě neodejdete.

Waldviertel ale nabídne i dvě zážitkové železnice. Historická úzkokolejka spojuje města Gmund, Gross Gerungs a Litschau, Reblaus Express jezdí zase mezi Retzem (Weinviertel) a Drosendorfem (Waldviertel).

UnterWasserReich (Podvodní říše) ve Schremsu je součástí zdejšího přírodního parku, v němž turistické stezky vedou vrchovištěm, kolem jezer a rybníků, umožní poznat „byt vydry říční““ i tyto svižné plavce při krmení i hrátkách a ve vodní zahradě zjistit, jak vzniká rašeliniště. Novinkou je mikrodivadlo, což je promítání obrázků z mikroskopu na velké plátno.

Velkým tématem Dolního Rakousko je cyklistka. Mezi Top cyklotrasy patří cesty podél Dunaje, můžete se nechat vyvézt cyklobusem údolím Traisental, na kterém při jízdě zpět projedete tři tunely. Pro sportovně založené jsou tu náročnější trasy s úžasnými výhledy, jiné zase zaujmou cyklotrasy vedoucí oblastí s početnými vinnými šenky a sklípky. Můžete zde najet až 1600 km.

Podrobné informace k těmto i dalším výletům získáte na webu www.dolni-rakousko.info. V češtině!