Do Makra i pro CNG od Bonettu

Společnost Bonett otevřela v Čestlicích u Prahy první plnicí stanici CNG vybudovanou ve spolupráci s velkoobchodním řetězcem MAKRO. Celkem bude takto vybudováno deset plniček.

Výdejní stojany na CNG jsou součástí samoobslužných čerpacích stanic, které Makro provozuje v těsné blízkosti svých prodejen. Určeny jsou pro širokou veřejnost. „Aby byl zajištěn dostatečný komfort a majitelé vozů na CNG nemuseli dlouho čekat, u většiny stanic řidiči najdou dva výdejní stojany,“ vysvětluje Václav Holovčák, místopředseda představenstva společnosti Bonett Gas Investment. „Dostatečnou rychlost plnění zajišťují výkonné kompresory a zásobníky CNG. V platebních terminálech budou moci zákazníci používat vedle výhodných Bonett CNG karet i klasické bankovní, resp. ostatní CNG karty a v některých případech i hotovost.“

Již během letošního roku bude zprovozněno šest plniček na dalších pobočkách prodejního řetězce Makro. Koncem června se rozjel ostrý provoz CNG u Makra v pražských Stodůlkách, kde, jak přiznává Václav Holovčák, byla výstavba poměrně náročná: „Museli jsme krom stanice vybudovat i více než 200 m dlouhý vysokotlaký plynovod.“ Ještě v průběhu července bude zprovozněna stanice u Makro v Brně, následně potom v Praze na Černém Mostě. Do konce roku pak budou moci řidiči plnit CNG na pobočce Makro v Ostravě, Plzni a v Karlových Varech. „Celý projekt bychom chtěli dokončit v průběhu příštího roku, kdy postupně postavíme stanice na dalších pobočkách Makro,“ představuje další harmonogram Václav Holovčák. Předpokládaná celková investice do tohoto projektu dosáhne 100 milionů korun.

 „Rozšíření nabídky na našich čerpacích stanicích o CNG vycházíme vstříc zákazníkům a rostoucí oblibě tohoto ekologického paliva u nás,“ doplňuje výkonný ředitel MAKRO ČR / METRO SK Guillaume Chêne.

Bonett rychle roste

Společnost Bonett, největší prodejce stlačeného zemního plynu pro dopravu v České republice, tak pokračuje v rychlém tempu rozšiřování své sítě plnicích stanic. „Projekt s Makro je pro nás velmi důležitý a prestižní, protože jde o první podobnou realizaci ekologických plnicích stanic ve spolupráci se silným obchodním řetězcem. Je to zcela nový koncept prodeje CNG,“ říká Václav Holovčák z Bonettu, který letos překročí počet 30 vlastních CNG stanic, což je nejvíc českém trhu. Na konci roku má v plánu provozovat až čtyřicet CNG stanic, což je a bude největší síť v rámci České republiky, žádný jiný provozovatel se nemůže pochlubit takovým počtem. Bonett chce i nadále upevňovat pozici největšího prodejce zemního plynu pro dopravu a provozovatele největší sítě CNG stanic v České republice.

V letošním roce Bonett proinvestuje více než 170 milionů korun. „Peníze půjdou jak do výstavby nových stanic, tak do rekonstrukcí či posilování kapacity některých našich stávajících stanic, které by díky rostoucímu zájmu motoristů potřebovaly navýšit kapacitu. Například minulý týden jsme takto významně zvýšili výkon naší stanice v Žebráku,“ uvedl Václav Holovčák.