Do hor na lehko

Stále víc návštěvníků hor si sportovní výstroj půjčuje. Důvodů pro takové rozhodnutí je hned několik.

Výbava na lyžování není levná, a zejména řada rodin s dětmi, které nejezdí na hory každý víkend, nechce investovat větší peníze kvůli jedné každoroční návštěvě sjezdovek. Materiál se navíc stále vyvíjí, a také leckdo chce zkoušet každoročně jinou výbavu. Zejména půjčovny v horských střediscích mají totiž také VIP sety, v nichž nabízejí velmi dobré lyže.

Dopravní odborníci také doporučují, aby se v kabině auta nepřevážely lyže a podobné předměty. Rakušané dokonce takovou přepravu zakazují, lyže a snowboardy musí být v boxech nebo na zahrádce na střeše. Pojišťovny pak varují, že i lyže uložené do boxů na střeše musí být upevněny, aby nebyly nebezpečné. Leckdo také nemá kde lyžařskou výstroj skladovat.

Počet klientů půjčoven sportovní výstroje tedy roste. Co jim v horách mohou nabídnout, jaké služby poskytují? O to jsme se zajímali v jednom z nejmodernějších lyžařských středisek – Dolní Moravě, kde najdete půjčovny hned na třech místech. Dole u příjezdové silnice (U Slona) a další u hotelu Vista (Marcelka) u spodní stranice lanovky Sněžník. O půjčování výstroje na Dolní Moravě jsme mluvili na půjčovně Marcelka s její ředitelkou Miroslavou Macovou.

Roste zájem o půjčování zimní výstroje?

Osobně to nemohu přesně posoudit, jsem zde poměrně krátce, ale od kolegů vím, že zákazníků je rok od roku víc.

Stále je největší zájem o lyže?

Půjčuje se jich stále nejvíc, v současné době je poměr mezi lyžemi, snowboardy a běžkami u nás cca 70:25:5. Ale snowboardy jdou prý pomalu, ale stále nahoru. Poměr mezi výstrojí pro dospělé a děti je přibližně půl na půl, což je logické, jsme rezort pro rodiny s dětmi. Ale i pro ty máme dostatek vybavení.

Kolik lyží máte k dispozici?

Na 400 lyžařských kompletů, tedy společně s partnerskou půjčovnou U Slona, která půjčuje lyže a snowboardy. My tady máme ještě běžky a sněžnice.

Sněžnice? Je o ně zájem?

Záleží samozřejmě i na počasí, poptávka roste s čerstvým sněhem. Půjčujeme je však docela pravidelně, i když ne ve velkém. Každý pátek v době sezóny je pořádán výstup na sněžnicích, tzv. Večerní výšlap do oblak, který vede na Stezku v oblacích a patří do něho i posezení u krbu v chatě Slaměnka. V případě méně sněhu se jde po kraji sjezdovky, když napadne prašan, výstup je veden cestičkami lesem.

Vraťme se k lyžím. Nehrozí, že budete mít „vyprodáno“?

V žádném případě, všeho je dostatek. Není ani třeba si dopředu dělat rezervaci.

Řada městských půjčoven požaduje kauci. Musí si také vaši klienti připravit peníze na zálohu? Nabízíte pojištění výstroje proti ztrátě nebo poškození?

Kauci nevybíráme, půjčujeme výstroj na základě dvou platných osobních dokladů. Pojištění nenabízíme, někteří klienti to mají již zahrnuto ve svém vlastním pojištění.

Máte problémy se ztrátami výstroje nebo jejím poškozením?

Spíš s nějakým drobným poškozením než krádežemi. Ačkoliv máme kvalitní lyže, pro nenechavce nejsou až tak zajímavé kvůli svému jednotnému designu. Ty, kteří si půjčí naše TOP lyže, samozřejmě žádáme, aby na ně dávali větší pozor. Poškození řešíme individuálně podle rozsahu i přístupu klienta.

V čem vidíte výhodu půjčení lyžařské výstroje až v místě lyžování?

Odpadá přeprava – pokud si někdo půjčí lyžařskou výbavu doma, tak ji veze sebou, potřebuje na autě box nebo zahrádku. Z domova si musí půjčit lyže na celý pobyt, tedy týden, zatímco v horách nemusí půjčovat lyže na celou dobu pobytu. Také máme kvalitní lyže i snowboardy ve výborném stavu, po každém zapůjčení je kontroluje servis.

Dolní Morava pořádá hodně akcí pro skialpinisty, ale výstroj pro ně tady v půjčovně Marcelka ani U Slona nepůjčujete.

Skialpinistům poskytuje služby soukromá půjčovna pod chatou Jiřinka, která nepatří pod rezort Dolní Morava, ovšem s ním úzce spolupracuje.

Půjčovna Marcelka působí trochu i jako informační centrum a sportovní obchod. Textilní výstroj nejspíš nepůjčujete…

Ano, zde je i infocentrum. Svetry, bundy i další oblečení pro lyžaře a na zimní počasí tady máme hlavně pro zapomnětlivce. Někdy se divíme, co vše lidé dokáží zapomenout. U nás koupí rukavice, čepice, lyžařské brýle a vlastně vše, co potřebují lyžaři, malí i velcí, na horách pro lyžování i mimo něj.