Dětské sedačky: Švédské doporučení

Děti by měly co nejdéle zůstávat v sedačkách proti směru jízdy. Ty se zpravidla používají jen pro nejmenší děti. Existují však typy, které protisměrné připoutání umožňují až do pěti let!

Výrobci dětských autosedaček své produkty povinně testují dle platných norem (aktuální evropský standard ECE R44-04 a nově zaváděná směrnice ECE r 129 (i-Size), vždy je však dobré dobré se před koupí poohlédnout po výsledcích testů, které provádějí nezávislé organizace. V českém prostředí se jedná o dTEST, za Německo zmiňme Stiftung Warentest a ADAC, ve Švédsku je uznávaný prestižní Plus test.

Právě poslední zmiňovaný test má tak přísné požadavky, že žádná autosedačka s instalací po směru jízdy je není schopna splnit. Protisměrná instalace dětských autosedaček je totiž prokazatelně bezpečnější. Z crash testů jednoznačně vyplývá, že při připoutání proti směru jízdy je 5x nižší tlak na krční páteř dítěte! Norský výrobce autosedaček značky BeSafe proto doporučuje, aby děti cestovaly proti směru jízdy co možná nejdéle. V nabídce BeSafe najdete modely s možností protisměrné instalace dokonce až pro pětileté děti.

Novinka 2014: BeSafe iZi Plus

Mnoho rodičů posazuje děti po směru jízdy příliš brzy. Při vývoji autosedačky BeSafe iZi Plus proto výrobce dbal na to, aby dítě mohlo zůstat v protisměrně instalované autosedačce co možná nejdéle. Výsledkem je kvalitní a bezpečná autosedačka pro půlroční až pětileté děti! Konstrukčně odpovídá váhové kategorii 0 – 25 kg a skupině 0/1 & 2, s instalací pomocí tříbodového automobilového pásu. U modelu vyzdvihněme dvojí ochranu proti bočnímu nárazu skrze vnější plášť autosedačky a speciálně vyvinutou opěrku hlavy. Opěrka je snadno a rychle nastavitelná, stejně jako pásy. V pásech integrované magnetky je při usazování dítěte do autosedačky drží na bocích konstrukce, rozepnuté pásy tak nikde nepřekážejí. Vložku umístěnou v sedáku lze odejmout. Se třemi pozicemi pro spaní je BeSafe iZi Plus jedna z nejpohodlnějších autosedaček na trhu. Autosedačka s dobrým výsledkem obstála před přísnými kritérii švédského Plus testu, který zaštiťuje švédský Národní výzkumný institut pro dopravu a švédská Národní společnost pro bezpečnost na silnicích. BeSafe iZi Plus splňuje evropský standard ECE R44-04. Doporučená cena: 10 990 Kč

Stálice: BeSafe iZi Go X1

Druhá nezávisle testovaná autosedačka s označením BeSafe iZi Go X1 spadá do skupiny 0+ (tedy  0‑13 kg, 0‑1 rok). Kvality tohoto modelu prověřovala německá organizace ADAC, potažmo český dTEST. Autosedačka s instalací proti směru jízdy pomocí 3bodového pásu automobilu splňuje požadavky dle ECE R44-04. U automobilů s ISOfixem lze dokoupit praktickou ISOfixovou základnu, do které se vajíčko v autě jednoduše zacvakne. U vajíčka BeSafe byla oceněna dobrá ochrana při bočním a čelním nárazu, vedení pásů, minimální riziko chybné instalace, stabilita ve voze, centrální utahování popruhů či snadné poutání dítěte. Vajíčko je kvalitně zpracované, lehké, prostorné a pohodlné. Snadno snímatelný potah lze vyprat v pračce. Dítě v ní má dobrý výhled z vozu. BeSafe iZi Go X1 je vybavena velkou a polohovatelnou sluneční stříškou s UV filtrem, 5bodovými bezpečnostními pásy s centrálním nastavením a chytrými magnetkami, zapracovanými v ramenním polstrování pro snazší poutání dítěte. Doplňme ergonomicky tvarovanou rukojeť či kompatibilitu s celou  řadou kočárků populárních značek. Doporučená cena báze: 4.190 Kč.

Podrobnější informace naleznete na www.autosedacky-besafe.cz