Berlín oslaví 25. výročí od pádu Zdi – Světelná hranice

© Kulturprojekte Berlin_WHITEvoid / Christopher Bauder, Foto: Daniel Büche

Pád berlínské zdi je jedním z velmi důležitých okamžiků německé historie a výrazně ovlivnil i další vývoj ve střední a východní Evropě

Strážní na hraničním přechodu na Bormholmské ulici nechali 9. listopadu 1989 ve 21:20 přejít první občany DDR do západního Berlína. Krátce před půlnocí byllidí tak obrovský, že byl přechod zcela otevřen, zeď překonávána postupně na řadě dalších míst a celé město tak propuklo ve všeobecné veselí.

© Archiv Bundesstiftung Aufarbeitung, Fotobestand Harald Schmitt

Miliony lidí po celém světě tyto události sledovali živě v televizi. O 25 let později, 9. listopadu 2014, si Berlín připomene výročí tohoto dne. Stane se to prostřednictvím mnoha akcí a výstav události těchto dnů. Vrcholem oslav 25. výročí od pádu Berlínské zdi bude světelná instalace o víkendu od 8. do 9. listopadu 2014.

Lichtgrenze (světelná hranice)

Pod heslem „Symbol naděje pro svět bez zdí“ připomenou tisícovky balonků tehdejší hranice zdi. „Světelná hranice“ povede na trase 12 kilometrů od bývalého radničního přechodu na Bornholmské ulici přes park Mauerpark, podél památníku Gedenstätte Berliner Mauer a přes centrum města až k mostu Oberbaumbrücke. Zájemci jsou srdečně zváni k procházce podél „světelné zdi“, aby mohli na vlastní kůži okusit dimenze rozděleného města. Bližší informace: http://tinyurl.com/pre6zb7.

 

© Kulturprojekte Berlin_WHITEvoid / Christopher Bauder, Foto: Daniel Büche

Výstava až do března

Už v srpnu se uskutečnil dvoudenní běh „Mauerfalllauf“: trasa měřila 160,9 kilometrů podél celé bývalé západoberlínské hranice a akce proběhla jako pocta a vzpomínka na oběti zdi.

Od 21. listopadu 2014 do 9. března 2015 hostí Berlínská galerie výstavu o plánech a stavbách rozděleného Berlína v šedesátých letech. Celkem zde najdtete přes 300 děl od 30 architektů. Bližší informace naleznou hosté zajímající se o architekturu na adrese: http://tinyurl.com/ofmype7 .

Pohled na všední život lidí ve východním Berlíně a jeho ovlivňování a řízení tehdejší jedinou vládnoucí stranou ukáží zase barevné fotografie východoberlínského novináře Martina Schmidta (nar. 1925) a Kurta Schwarzera (1927-2012), které dosud nebyly zveřejněny.

Další informace o Berlíně naleznou zájemci na stránkách http://www.germany.travel/Berlin.